Panel používateľa

Starostlivosť o bazénovú vodu

Ako sa starať o bazén a bazénovú vodu

Ako dezinfikovať bazénovú vodu ?

Ako dezinfikovať bazénovú vodu ?

Dezinfekcia bazénovej vody spočíva v pridávaní bazénovej chémie, alebo v dávkovaní takých chemických prípravkov do bazénovej vody, ktoré zabránia rozmnožovaniu škodlivých organizmov vo vode.

Riasy, baktérie a podobné mikroorganizmy zapríčiňujú v bazénovej vode zozelenanie, zhnednutie, zmútnenie vody, alebo iné zmeny, následkom ktorých voda zapácha a je možné ju označiť aj za zdraviu škodlivú.

Takúto vodu je potrebné dezinfikovať  a týchto mikroorganizmov ju zbaviť. 

K tomu slúžia chemické prípravky, biocídy, ktoré spoľahlivo zneškodnia mikroorganizmya  vodu vyčistia. 

Aby tieto prípravky správne fungovali, musí byť splnených niekoľko chemických podmienok. Okrem iného musí byť nastavené pH vody na 7,00 až 7,30. Úplne ideálna hodnota pH je 7,20.

Nižšie pH, tzn pod 7,00 sa označuje ako kyslé prostredia, nad 7,30-7,40  ako prostredie zásadité. Ak máte vodu mimo uvedených rozsahov, je dezinfekčná chémia málo účinná, resp., neúčinkuje vôbec. 

Určite ste sa stretli s konštatovanám, že bazénová voda smrdí od chlóru ... je to dôsledok zle nastaveného pH.

Ak je pH nastavené dobre,  chlór v bazéne nie je cítiť ako zapáchajúci.

Na meranie parametrov vody použite testery bazénovej vody. 

Pre testovanie bazénovej vody Vám ponúkame  testery:

- tabletový tester na testovanie bazénovej vody, skúmavkové,  jednoduché, odporúčame pre  pre bežnú prax pri prevádzkovaní bazéna. 

- jednoduchšie elektronické testery AQUACHECK, ktoré merajú s pomocou testovacích pásikov chlór, pH a alkalinitu.

Tí, ktorý si potrpia na vyššiu presnosť, máme veľmi kvalitné a presné fotolyzéry, ktoré svojou presnosťou pre Vás zabezpečia dokonalý prehľad o hodnotách a parametroch v bazénovej vode, podľa ktorých môžete presne nadávkovať chémiu.

 

 

Pranie pieskového filtra

Pranie pieskového filtra

Pranie pieskového filtra je jedno z najdôležitejších úkonov pri údržbe bazéna. Pri praní filtra sa z piesku uvoľnia zachytené mechanické nečistoty, mŕtve riasy, zbytky pokožky, ktoré sa tam zachytili a tieto nečistoty sú odplavené do kanála. 

Pranie sa iniciuje pootočením 6 cestného ventilu na bazénovom filtry (alebo podobného ovládacieho bazénového ventilu) do polohy "pranie". Následne sa zapne filtrácia bazéna a čerpadlo vytlačí praciu vodu do kanála - odpadu.

Netreba zabudnúť otvoriť ventil, ktorý je uzatváracím smerom do odpadu kde má odtiecť pracia voda...

Po primeranom čase prania filtra sa vypne čerpadlo, šesčcestný ventil sa prepne do polohy dopieraniea čerpadlo sa na niekoľko sekúnd znovu zapne. Na dopieranie stačí cca 10 sekúnd.

Po praní, doperaní filtra sa šesťcestný ventil prepne naspäť do polohy "filtrovanie".

Po vypratí filtra sa dopustí do bazéna čerstvá voda a môže sa spustiť filtrácia bazéna s čistým "vypratým" filtrom

Výmena piesku v bazénovom filtry

Výmena piesku v bazénovom filtry

Výmena piesku sa odporúča vtedy, keď sú zrniečka piesku "opotrebované" ...

Dochádza k tomu cca do 2-3 rokov filtrovania. 

Vymeňte piesok za nový, zvýši sa kvalita filtrovania vášho bazéna a budete mať čistejšiu vodu.

Tí, ktorí chcú do kvality filtrácie bazénovej vody investovať trochu viac a ešte viac ju skvalitniť, môžeme im odporúčať použitie filtračného skla. Do filtra sa ho pridáva cca o 15-20 % menej, ako klasického piesku. Z toho vychádza, že ak je aj filtračné sklo  drahšie, tým, že je to treba menej, cana je nakoniec len o máličko vyššia, ako u obyčajného piesku.

Čo sa týka najčastejšie používaného piesku, používame kvalitný piesok, ktorý neobsahuje veľa jemného prachu. (lacné filtračné piesky sú plné prachu a takuž pri prvom praní filtra sa vám z filtra odplaví možno aj 5 % objemu. 

 

Detská bazénová chémia, použitie

Detská bazénová chémia, použitie

Výrobcovia bazénovej chémie mysleli aj na malé deti, ktoré sa často kúpu v bazénoch menších rozmerov ... nafukovacích bazénoch a podobne ... 

Vyrobili pre ne šetrnejšiu verziu bazénovej chémie. 

Takúto bazénovú chémiu pre deti ponúkame v našom sortimente bazénovej chémie. Odporúčame ju pre malé bazény, nafukovacie bazény a podobne. Na jednej strane Vaša voda v bazéne vydrži dlhšie a na druhej starne sa dieť bude kúpať v dezinfikovanej vode. 

Informujte sa  o tejto chémii

 

Bazénová UV lampa, dezinfikovanie

Bazénová UV lampa, dezinfikovanie

UV lampy v bazénoch slúžia na zvýšenie účinnosti dezinfekcie bazénovej vody pôsobením UV (ultrafialového) žiarenia.

Pri tejto forme dezinfekcie preteká voda cez trubicu, v ktorej svieti UV žiarivka. UV žiarenie je schopné zabiť pomerne široký okruh baktérií a živých organizmov a takto podporiť dezinfikovanie vody. 

Pri použití UV lampy sa dá hovoriť o tom, že je možné zredukovať množstvo použitej dezinfekčnej chémie (chlór, alebo aktívny kyslík). pH prípravok sa eliminovať týmto spôsobom nedá. 

UV žiarivka sa musí v určitých časových limitoch vymeniť, inak je málo účinná. Dobu výmeny určuje výrobca UV lámp.

 

 

Starostlivosť o pieskový filter pri bazéne

Starostlivosť o pieskový filter pri bazéne

Starostlivosť o pieskový filter spočíva v pravidelnej kontrole tlaku pri filtračnom procese. Prekročenie tlakových pomerov v pieskovom filtry môže znamenať prasknutie filtra a značné škody na bazénovej technológii.

Koľko hodín denne treba filtrovať bazén

Koľko hodín denne treba filtrovať bazén

Filtrovanie bazénovej vody a doba, ako dlho sa má voda v bazéne filtrovať ... , o tom kolujú na internete mnohé vzájomne okopírované a často nepravdivé informácie.  

Niektoré zdroje hovoria o filtrovaní vody, bez určenia závislosti na teplote bazénovej vody, výkone filtrácie a záťaže bazéna kúpajúcimi sa...

Pri filtrovaní vody dochádza k cirkulácii vody v celom objeme bazéna, k distribúcii bazénovej chémie ab v súvislosti s tým k  samotnému dezinfikovaniu vody. Pri dezinfekcii bazénovej vody sa umŕtvujú riasy, choroboplodné zárodky a všetko živé, mikroskopické, čo vode nemá čo robiť ...

Pomerne významný podiel na dobe filtrácie bazéna má teplota vody. Naše dlhoročné skúsenosti hovoria o tom,  že teplota bazénovej vody na úrovni 26 C sa musí filtrovať 14-16  hodín denne, ba i viac.  Na zreteľ však treba brať aj výkon bazénovej filtrácie.

Žiaľ, mnohí zákazníci v snahe ušetriť na bazéne (ale niekedy aj v dôsledku prirodzenej nevedomosti, zlému informovaniu a pod.,) zvolia filtračný systém, ktorý je na hraniciach výkonu pre daný objem bazéna. Na vine sú často aj samotní výrobcovia filtračných systémov, ktorí poddimenzovávajú pomer objem bazéna / filtračný výkon. 

Teplota vody okolo 30 C sa musí filtrovať takmer nonstop.

Hlavne v prípadoch destkých bazénov, bazénov pre batoľatá, kde sa udržiava teplota nad 30 C  platí, že doba filtrácie musí byť čo najdlhšia. Častým javom je, že sa to nedodržiava a voda nie je zdravá.

Názor, že pri kratšej dobe filtrovania bazénovej vody sa ušetrí na nákladoch za elektrickú energiu, treba spočítať, koľko stojí nasadenie šokovej terapie a ostatnej bazénovej chémie pre ozdravenie bazénovej vody.

 

Bazény s kartušovou filtráciou

Bazény s kartušovou filtráciou

Niektoré bazény majú filtráciu, ktorá nie je na báze filtrovania cez vrstvu piesku, ale cez kartušový filter. 

Pozor: Do atkýchto bazénov nepoužívajte klasické vločkovače, rozjasňovače a podobne nazývané produkty, pretože si predčasne uzničíte kartušový filter.

Čistenie takýchto filtrov je treba robiť nasledovne: 

Filter, resp. filtranú vložku vyberte z bazéna

Vypláchnite pod vodou a pod vyšším tlakom spomedzi lamiel filtra všetky mechanické nečistoty.

Rozpustite vo vode tabletu čistiaceho a dezinfekčného prípravku, resp., prípravku FILTERCLEANER ... 

Namočte filter do tohto čiastiaceho roztoku a nechajte pôsobiť takú dlhú dobu, aká je predpísaná pre uvedený prípravok na čistenie filtrov.

Následne filter dôkladne opláchnite.

Po opláchu je filter znovu použiteľný pre filtrovanie bazéna. 

Ak z nejakého dôvodu filter nebudete ihneď používať, určite ho neodkladajte znečistený a nevydezinfikovaný. 

Filtre tohto druhu sú pomerne drahé a celkom nedostupné. Oplatí sa im venovať patričná pozornosť.

Viac o filtroch sa dočítate TU.

Objednať dezinfekčný prostriedok na čistenie filtrov TU 

Chlorová dezinfekcia bazénovej vody

Bezchlorová dezinfekcia bazéna

Bezchlorová dezinfekcia bazéna

Bezchlórová dezinfekcia bazénov a víriviek spočíva v používaní prípravkov, ktoré sú najčastejšie založené na báze pôsobenia aktívneho kyslíka.

Na trhu je aj zopár prípravkov, ktoré sú zmesou rôznych chemikálií ( ... v dosť veľkom objeme...) ktoré vodu síce vydezinfikujú, v princípe sú však len prekombinovanou "zlúčeninou" rôznych biocídnych prípravkov, ktoré ako jediné likvidujú dostatočne spoľahlivo živé mikroorganizmy vo vode. Je sporné ich odbúranie z vody. Najspoľahlivejšie sa spomedzi prípravkov v kategórii "bezchlórová bazénová chémia" osvedčili prípravky s aktívnym kyslíkom. 

Aj tu sa objavujú prípravky, ktoré sú úplne klasické bezchlórové prípravky na dezinfikovanie bazéna na báze aktívneho kyslíka, ktoré majú často "tajuplné názvy", a sú importované na slovenský trh s nejasnými registráciami pre biocídne prípravky a pritom sa ďaka názvu a bombastickým popisom predávajú za nekresťanské ceny ... 

Bazénovú chémiu, aj tú bezchlórovú kupujte u overených a osvedčených predajcov, kde sa viete poradiť, svoj problém prekonzultovať so skúseným predajcom. 

O bezchlórovej chémii čítať ešte TU

Úprava pH v bazénovej vode

Úprava bazénovej vody šokovým chlórom

Priebežná dezinfekcia bazénovej vody

Filtrovanie bazénovej vody

Ako účinná je soľná dezinfekcia bazéna?

bazeny virivky kontakt

bazénová ťažká fólia

fotometer testovanie vody

bazeny bez potrubného rozvodu

bazenova morska sol

filtre do nafukovacich viriviek

pripravky na čístenie bazenov

bezchlorova chemia do viriviek

okuliare-do-solarka

bazeny-virivky-vypredaj

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.

Prihlásenie