Menu

Starostlivosť o bazénovú vodu

Ako sa starať o bazén a bazénovú vodu

ako sa starat o vodu

Ako dezinfikovať bazénovú vodu ?

Ako dezinfikovať bazénovú vodu ?

 Dezinfekcia bazénovej vody je kľúčovým krokom k zabezpečeniu čistej a zdravotne nezávadnej vody pre všetkých návštevníkov bazéna. Základom účinnej dezinfekcie je použitie kvalitnej bazénovej chémie, ktorá efektívne eliminuje nežiadúce mikroorganizmy, ako sú riasy, baktérie a iné patogény.

Čistá voda je nielen esteticky príjemná, ale aj nevyhnutná pre zdravie kúpajúcich sa. Znečistená  voda môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, od drobných podráždení kože a očí až po vážne infekcie. Preto je dôležité dbať na pravidelnú dezinfekciu a údržbu bazénovej vody.

Na dosiahnutie optimálneho účinku dezinfekčných prípravkov je  potrebné udržiavať pH vody na ideálnej hodnote 7,20. Voda s pH pod 7,00 je príliš kyslá a môže poškodiť bazénové vybavenie a dráždiť pokožku a oči kúpajúcich sa. Naopak, voda s pH nad 7,30-7,40 je príliš zásaditá a môže znížiť účinnosť dezinfekčných prípravkov. Pri hodnotách okolo 7,6-7,8 je už rast mikroorganizmov prudko stúpajúci. Okrem toho je aj dezinfekčná chémia nastavená tak, že správne a účinne funguje pri hodnotách 7,2-

Zapáchajúci chlór, ktorý mnohí z nás spájajú s bazénovou vodou, je často výsledkom predovšetkým viazaného chlóru, chloramínov, ktoré vznikajú vďaka o.i., nesprávne nastaveného pH, nie nadmerného používania chlóru. Správne nastavené pH zabezpečí, že chlór bude pôsobiť efektívne a nebude zanechávať nepríjemný zápach. Práve zápach chlóru sa rieši pridávaním šokového chlóru, ktorý potláča viazaný chlór.

Pre presné meranie a kontrolu pH a iných parametrov vody odporúčame používať kvalitné testery bazénovej vody. Ponúkame široký sortiment testerov:

- Tabletový tester je jednoduchý a spoľahlivý nástroj pre bežnú dennú kontrolu kvality vody vo vašom bazéne.

- Elektronické testery AQUACHECK sú užívateľsky prívetivé a rýchle. Pomocou testovacích pásikov vám poskytnú presné hodnoty chlóru, pH a alkalinity za pár sekúnd.

- Pre tých náročnejších máme fotometre, fotometrické testery, ktoré sú nielen cenovo dostupné, ale aj výnimočne presné. Tieto prístroje zabezpečia presný prehľad o všetkých dôležitých parametroch vody, čo umožňuje presné dávkovanie chémie pre ideálne podmienky vo vašom bazéne.

Investícia do kvalitného testovacieho vybavenia a správnej bazénovej chémie sa vždy oplatí, pretože zdravie a bezpečnosť by mali byť vždy na prvom mieste. Nechajte nás postarať sa o vašu čistú a zdravú bazénovú vodu – pre vaše pohodlie a pokojnú myseľ

Chlorová dezinfekcia bazénovej vody

Chlorová dezinfekcia bazénovej vody

Odborníci na dezinfekciu bazénov jednohlasne potvrdzujú, že chlór je nevyhnutný pre efektívne dezinfikovanie vody. Toto tvrdenie má pevné základy, pretože ak sa pozrieme na KBÚ (Kartu bezpečnostných údajov) akéhokoľvek produktu určeného na takzvanú bezchlórovú dezinfekciu, často v ňom nájdeme chlór skrytý v zložení, ktoré môže byť pre ľudské zdravie a životné prostredie potenciálne škodlivejšie ako samotný chlór. Zaujímavosťou je, že čím je produkt drahší, tým je pravdepodobnejšie, že jeho zloženie je lepšie "maskované".

Je dôležité si uvedomiť, že dezinfekciu vody zabezpečuje biocídny prípravok, v našich podmienkach najčastejšie chlór alebo aktívny kyslík.

Pri chlórových tabletách je dôležité nepodľahnúť reklamným trikom ako "5 v jednom" alebo "6 v jednom". Skutočný počet účinných látok v tablete je maximálne štyri, pričom ostatné sú len pomocné materiály, ktoré nemajú s dezinfekciou priameho spojenia.

Alternatívou k tabletám je elektrolýza soli, pri ktorej sa získava plynný chlór schopný efektívne dezinfikovať vodu. Existujú aj nové zlúčeniny, ktoré sa môžu javiť odlišne od soli, ale v zásade ide o rovnaký princíp elektrolýzy.

Pri použití tekutého chlóru je to väčšinou chlórňan sodný, ktorý sa často používa v dávkovačoch chémie.

Upozornenie !

Každý biocídny produkt musí byť registrovaný v CCHLP (Centrálnom registri chemických látok a prípravkov), a jeho distribúcia bez splnenia legislatívnych požiadaviek je nezákonná a predstavuje riziko pre zdravie. Vyvarujte sa preto nákupu pochybne balených prípravkov, prelievaných tekutých chemikálií a rozbalených tabliet predávaných "na kusy". 

chlór do bazéna
Chlóru sa obávať netreba – pri použití kvalitných prípravkov je bezpečný a účinný. Pre správne použitie a udržanie kvality bazénovej vody sme tu, aby sme vám poskytli odborné rady a odporúčania.

Pozrite prípravky na dezinfekciu bazéna

Pozrieť prípravky na dezinfekciu bazéna

Bezchlorová dezinfekcia bazéna

Bezchlorová dezinfekcia bazéna

Bezchlórová dezinfekcia bazénov a víriviek spočíva v používaní prípravkov, ktoré sú najčastejšie založené na báze pôsobenia aktívneho kyslíka.

Na trhu je aj zopár prípravkov, ktoré sú zmesou rôznych chemikálií ( ... v dosť veľkom objeme...) ktoré vodu síce vydezinfikujú, v princípe sú však len prekombinovanou "zlúčeninou" rôznych biocídnych prípravkov, ktoré likvidujú dostatočne spoľahlivo živé mikroorganizmy vo vode. Je sporné  odbúranie týchto "utajených" doplnkových prísad z bazénovej vody. Najspoľahlivejšie sa spomedzi prípravkov v kategórii "bezchlórová bazénová chémia" osvedčili prípravky s aktívnym kyslíkom. 

Aj tu sa objavujú prípravky, ktoré sú úplne klasické bezchlórové prípravky na dezinfikovanie bazéna na báze aktívneho kyslíka, ktoré majú často "tajuplné názvy", a sú importované na slovenský trh s nejasnými registráciami pre biocídne prípravky a pritom sa vďaka názvu a bombastickým popisom predávajú za nekresťanské ceny ... Stretli sme sa už aj s prípravkom, ktorý nebol registrovaný, bol to evidentne biocíd, bol prezentovaný ako bezchlórový, pritom základná účinná látka obsahovala zlúčeninu s chlórom. 

bezchlorova chemia

Bazénovú chémiu, aj tú bezchlórovú kupujte u overených a osvedčených predajcov, kde sa viete poradiť a svoj problém prekonzultovať so skúseným predajcom. 

 

Priebežná dezinfekcia bazénovej vody

Priebežná dezinfekcia bazénovej vody

Priebežná dezinfekcia bazénovej vody spočíva v dôslednej kontrole hodnôt pH. Ak sú tieto v poriadku, na dezinfikovanie bazénovej vody použite multifunkčné tablety v množstve podľa objemu bazéna. 

Obvykle sa jedna dávka používa cca na 6-7 dní, ak sa rozpustia vo vode skôr, nie je treba okamžite dávať ďalšiu dávku multifunkčných tabliet, postačí na uvedený 6. ... 7. deň.

Starostlivosť o pieskový filter pri bazéne

Starostlivosť o pieskový filter pri bazéne

Starostlivosť o pieskový filter spočíva v pravidelnej kontrole tlaku pri filtračnom procese. Prekročenie tlakových pomerov v pieskovom filtry môže znamenať prasknutie filtra a značné škody na bazénovej technológii. 

Pri výmene filtračného piesku v bazénovom filtry treba dať pozor pri nasypávaní nového piesku. Na dno filtra je treba napustiť cca do 1/3 vodu a až potom sypať filtračný piesok. Zamedzíte tak poškodenie kolektorov na spodku filtra.

Pranie pieskového filtra

Pranie pieskového filtra

Pranie pieskového filtra je jedno z najdôležitejších úkonov pri údržbe bazéna. Pri praní filtra sa uvoľnia na pieskových zrnkách zachytené mechanické nečistoty, mŕtve aj živé riasy, zbytky pokožky, vlasy, lístie. tráva a pod., ktoré sa tam zachytili a tieto nečistoty sú vďaka uvedenému "praniu filtra" odplavené do kanála. 

Pranie sa iniciuje po vypnutí bazénovej filtrácie pootočením 6 cestného ventilu na bazénovom filtry (alebo podobného ovládacieho bazénového ventilu) do polohy "pranie". Následne sa zapne filtrácia bazéna a čerpadlo vytlačí praciu vodu do kanála - odpadu spolu s vyplavovanými nečistotami z bazénového filtra.

Netreba zabudnúť otvoriť ventil, ktorý je uzatváracím smerom do odpadu kde má odtiecť pracia voda...

Po primeranom čase prania filtra sa vypne čerpadlo, šesť cestný ventil sa prepne do polohy dopieranie a čerpadlo sa na niekoľko sekúnd znovu zapne. Na dopieranie stačí cca 10 -15 sekúnd.

Po praní, dopieraní bazénového filtra sa šesťcestný ventil filtrácie prepne naspäť do polohy "filtrovanie".

Po vypratí filtra sa dopustí do bazéna čerstvá voda a môže sa spustiť filtrácia bazéna s čistým "vypratým" filtrom.

Prečo je dôležité prať bazénový filter? 

  • Odstránenie biologických a mechanických nečistôt z bazénového filtra, ktoré by inak ďalej kontaminovali vodu v bazéne.
  • Dopustením určitého množstva čerstvej vody sa obnoví kvalitný dezinfekčný cyklus pôsobenia chlóru, alebo iného dezinfekčného prípravku
  • Zriedi sa množstvo a podiel chémie vo vode, ktorá už nemusí byť účinná

Výmena piesku v bazénovom filtry

Výmena piesku v bazénovom filtry

Výmena piesku sa odporúča vtedy, keď sú zrniečka piesku už "opotrebované" ...

Dochádza k tomu cca do 2-3 rokov filtrovania. 

Vymeňte piesok za nový, zvýši sa kvalita filtrovania vášho bazéna a budete mať čistejšiu vodu.

Tí, ktorí chcú do kvality filtrácie bazénovej vody investovať trochu viac a ešte viac ju skvalitniť, môžeme im odporúčať použitie filtračného skla.

Do filtra sa ho pridáva cca o 15-20 % menej, ako klasického piesku. Z toho vychádza, že ak je aj filtračné sklo  drahšie, tým, že je to treba menej, cana je nakoniec len o máličko vyššia, ako u obyčajného piesku.

Čo sa týka najčastejšie používaného piesku, používame kvalitný piesok, ktorý neobsahuje veľa jemného prachu, alebo kalu, ktorý je obvykleaž v množstve 10-15% vo filtračných pieskoch predávaných najčastejšie v hypermaketoch s podozrivo nízkou cenou. (lacné filtračné piesky sú plné prachu a tak už pri prvom praní filtra sa vám z filtra odplaví možno aj 5 % objemu. Na filtrovanie tak ostane piesku evidentne menej.

Odporúčame vždy na jar pred spustením filtrácie bazéna filtračný piesok skontrolovať, či sa z neho odstránili všetky nečistoty, či je ho vo filtry dostatočné množstvo

 

Koľko hodín denne treba filtrovať bazén

Koľko hodín denne treba filtrovať bazén

Filtrovanie bazénovej vody a doba, ako dlho sa má voda v bazéne filtrovať ... , o tom kolujú na internete mnohé vzájomne okopírované a často nepravdivé, resp., mylné  informácie.  

Niektoré zdroje hovoria o filtrovaní vody, bez určenia závislosti na teplote bazénovej vody, výkone filtrácie a záťaže bazéna kúpajúcimi sa... 

Pri filtrovaní vody dochádza k cirkulácii vody v celom objeme bazéna, k distribúcii bazénovej chémie a v súvislosti s tým k  samotnému dezinfikovaniu vody. Pri dezinfekcii bazénovej vody sa umŕtvujú riasy, choroboplodné zárodky a všetko živé, mikroskopické, čo vode nemá čo robiť ...

Pomerne významný podiel na dobe filtrácie bazéna má teplota vody. Naše dlhoročné skúsenosti hovoria o tom,  že teplota bazénovej vody na úrovni 26 C sa musí filtrovať 14-16  hodín denne, ba i viac.  Na zreteľ však treba brať aj výkon bazénovej filtrácie.

Žiaľ, mnohí zákazníci v snahe ušetriť na bazéne (ale niekedy aj v dôsledku prirodzenej nevedomosti, internetovému zlému informovaniu a pod.,) zvolia filtračný rozsah, ktorý je na hraniciach výkonu pre daný objem bazéna. Na vine sú často aj samotní výrobcovia filtračných systémov, ktorí poddimenzovávajú pomer objem bazéna / filtračný výkon. 

Teplota vody okolo 29-30 C a viac sa musí filtrovať takmer nonstop!

Hlavne v prípadoch destkých bazénov, bazénov pre batoľatá, kde sa udržiava teplota nad 30 C  platí, že doba filtrácie musí byť čo najdlhšia. Častým javom je, že sa to nedodržiava a voda nie je zdravá! 

Názor, že pri kratšej dobe filtrovania bazénovej vody sa ušetrí na nákladoch za elektrickú energiu, treba spočítať, koľko stojí nasadenie šokovej terapie a ostatnej bazénovej chémie pre ozdravenie bazénovej vody. Prípadne ak sa kvôli nekvalitnej vode musí vymeniť celý jej objem.

 

Máte kartušovú filtráciu?

Máte kartušovú filtráciu?

Máte nadzemný bazén? Máte kartušovú filtráciu v bazéne, alebo vírivke? 

Niektoré bazény, hlavne nadzemné,  majú filtráciu, ktorá nie je na báze filtrovania cez vrstvu piesku, ale cez kartušový filter. 

Pozor: Do takýchto bazénov nepoužívajte klasické vločkovače, rozjasňovače a podobne nazývané produkty, pretože si predčasne zničíte kartušový filter.

Čistenie takýchto filtrov je treba robiť nasledovne: 

Filter, resp. filtračnú vložku vyberte z bazéna

Vypláchnite pod vodou a pod vyšším tlakom spomedzi lamiel filtra všetky mechanické nečistoty.

Rozpustite vo vode tabletu čistiaceho a dezinfekčného prípravku, resp., prípravku FILTERCLEANER ... 

Namočte bazénový filter (prípadne vírivkový filter) do tohto čistiaceho roztoku a nechajte pôsobiť takú dlhú dobu, aká je predpísaná pre uvedený prípravok na čistenie filtrov.

Následne filter dôkladne opláchnite.

Po opláchnutí je filter znovu použiteľný pre filtrovanie bazéna. 

Ak z nejakého dôvodu bazénový filter nebudete ihneď používať, určite ho neodkladajte znečistený a nevydezinfikovaný a nenechajte ho takto vyschnúť s nečistotami. 

Filtre tohto druhu sú pomerne drahé a celkom nedostupné. Oplatí sa im venovať patričná pozornosť.

Viac o filtroch sa dočítate TU.

Objednať dezinfekčný prostriedok na čistenie filtrov TU 

V našej ponuke je aj mimoriadne bohatá škála náhradných filtračných riešení pre náhradu kartušového filtra ... na báze mikrofázových materiálov, ktoré majú veľmi dobrú filtračnú schopnosť . Ponúkame dnes najširšiu škálu náhrady filtrov kartušového typu.

Napíšte nám, aký máte problém s kartušovým filtrom a poradíme Vám.

Úprava bazénovej vody šokovým chlórom

Úprava bazénovej vody šokovým chlórom

V prípade, že bazénová voda zozelenie, alebo inak sa pokazí, je potrebné ju preliečiť šokovaním, na čo slúži tzv., šokový chlór. Našou dobrou radou je použitie šokového chlóru CHEMOCLOR, ktorý vodu vďaka svojej koncentrácii rýchlo "napraví" a z vody sa odparí.

Takto sa bazén môže v pomerne krátkej dobe znovu používať. 

Po použití urobte pranie filtra, aby ste z bazénového filtra odstránili uhynuté riasy a biologické unečistenie, ktoré bolo prípravkom zlikvidované-

Ako účinná je soľná dezinfekcia bazéna?

Ako účinná je soľná dezinfekcia bazéna?

V súčasnosti je módnym hitom použitie solinátorov (salinátorov, solničiek..) do bazénov. Jedná sa o elektrolýzu mierne slanej vody, čím sa v solinátore vyrobí plynný chlór a tento vydezinfikuje vodu. 

Pre použitie solinátora musí byť v systéme aj automatické dávkovanie prípravku na reguláciu pH. 

Pokiaľ sa budete rozhodovať pre solinátor na dezinfikovanie bazénovej vody, je vhodné uvažovať o kvalitnom zariadení, aby ste sa nestali otrokom obsluhy tohto zariadenia

Použite "GPS" súradnice k tomu, aby ste sa k nám bez problémov dostali !

V prípade, že kliknete priamo na obrázok, zobrazí sa vám navigačná mapa,

ktorá vás k nám priamo dovedie!

Čakáme Vás s dobrým sortimentom a poradenstvom k väčšine problémov spojených s bazénom.

Príďte na nákup príslušenstva k bazénu, vírivke či saune

 gps bazeny mostpools

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať